Lumânări cefekon pentru copii: dozare și instrucțiuni
La copii mici, în special la nou-născuți, se înregistrează adesea o creștere accentuată a temperaturii, care poate fi cauzată de o răceală, de o boală infecțioasă sau de o dentiție obișnuită. Prin urmare, părinții din cabinetul de medicamente ar trebui să fie întotdeauna medicamente antipiretice.
conținut
- Care este efectul cefekon d?
- Eliberarea formei și compoziția lumanarilor "cefekon d"
- În ce cazuri se utilizează "cefekon d" pentru copii?
- Posibile contraindicații
- Semne de supradozaj
- Copii "cefekon d": instrucțiuni pentru lumânări
- Lumânări "cefekon" pentru copii: doza recomandată
- Principalele avantaje ale medicamentului
- Instrucțiuni speciale
Cele mai convenabile și rapide medicamente, al căror efect vizează reducerea căldurii la un copil, sunt considerate supozitoare rectale. Una dintre cele mai eficiente medicamente din acest grup sunt copii lumânare „Tsefekon D“ - înseamnă cu acțiune antipiretică capabile să aducă cu promptitudine în jos de căldură, reduce durerea si a reduce inflamatia.
Care este efectul Cefekon D?
Datorită prezenței lumanarilor în compoziție componente precum Witepsol și Paracetamol, atunci când intră supozitoare rectale exercita un efect antiinflamator slab, reduce rapid caldura si au un efect analgezic asupra organismului copilului.
Medicamentul este absorbit rapid în sânge, astfel încât concentrația maximă este atinsă în treizeci și șasezeci de minute. Actul asupra corpului copilului "Cefekon" începe deja după zece minute după injectarea rectală a lumanării.
Medicamentul se excretă împreună cu urina în 24 de ore. Avantajul medicamentului este acela că nu afectează negativ funcționarea tractului digestiv, precum și metabolismul fluidelor și sărurilor din corpul copilului.
Eliberarea formei și compoziția lumanarilor "Cefekon D"
Lumanarile au in componenta lor doua componente principale:
- Substanță activă - Paracetamol, care se desfășoară în doze diferite (50, 100 sau 250 mg fiecare);
- și Vitessol, care servesc ca un element auxiliar - masa de lumanari.
Fiecare lumanare are o greutate de 1,25 g. Preparatul este produs sub formă de supozitoare pentru administrare rectală. Lumanarea are o culoare albă torpilă. Nu are miros.
Lumanarile sunt topite pe cutii de carton, în fiecare dintre acestea există două pachete de celule de 5 lumânări (2 bucăți). La medicamentul antipiretic din cutie se atașează instrucțiunea cu descrierea medicamentului și doza recomandată pentru copii.
Ar trebui să vă amintiți, că o dozare adecvată a ingredientului activ din "Cefekon D" depinde direct de parametrii vârstei copilului și de greutatea corporală.
A vândut medicamentul fără prescripție medicală și păstrați-l cel mai bine într-un loc răcoros, de exemplu, în frigider.
În ce cazuri se utilizează "Cefekon D" pentru copii?
Cel mai adesea, lumanari sunt atribuite copiilor mici la vârsta de 3 luni de la data nașterii și până la 12 ani inclusiv. Cu toate acestea, în cazuri excepționale, puteți utiliza remedia la vârsta copilului de la o lună. Supozitoarele pentru administrare rectală sunt recomandate pentru utilizare ca medicament antipiretic și analgezic în următoarele cazuri:
elimină sindroamele de durere în arsurile pielii;
- aduce rapid căldura;
- Medicamentul este eficient în timpul erupției dinților la copii mici ca anestezic;
- elimină, de asemenea, următoarele tipuri de durere: auriculă, articulară, dentară, musculară, atunci când se rănește;
- ameliorează rapid febra în cazurile de boală a unui copil cu gripă, boli virale sau infecțioase, ARVI;
- Este eficientă în nevralgia diverselor etiologii.
Acțiunea lumanarilor vizează eliminarea sindromului de durere și reducerea temperaturii ridicate a corpului. În cazul în care aceste simptome sunt absente la copil, medicamentul nu trebuie administrat. Trebuie să se înțeleagă că "Cefekon D" nu vindeca boala, ci doar elimină simptomele neplăcute care o însoțesc.
Utilizați produsul numai o singură dată și numai la instrucțiunile medicului pediatru.
Posibile contraindicații
Ca orice alt medicament, Cefekon are unele contraindicații, în prezența cărora nu este necesar să folosiți lumânări:
Nu puteți administra supozitoare copiilor sub vârsta de 1 lună;
- Merită să nu folosiți lumânări dacă copilul are sindromul Gilbert;
- Nu dați lumânări copiilor care au o greutate corporală mai mică de cinci kilograme;
- categoric este interzisă acordarea copiilor care au intoleranță personală la una dintre componentele medicamentului, în special la paracetamol;
- copiii cu medicamente contraindicate care au inflamație în rect;
- în niciun caz nu ar trebui să se utilizeze lumânări în cazul în care bebelușul are abateri grave în activitatea rinichilor sau a ficatului;
- Contraindicația absolută este prezența bolilor de sânge;
- De asemenea, nu administrați medicamentul în cazul în care copilul are o lipsă acută de glucoză-6-fosfat dehidrogenază în organism;
- cu mare prudență, tratamentul trebuie utilizat dacă copilul este deja supus tratamentului cu medicamente care conțin o componentă precum paracetamolul;
- Contraindicația relativă este prezența unui copil cu leucopenie sau trombocitopenie.
În orice caz, înainte de a vă da copilul acest instrument, trebuie mai întâi să consultați medicul pediatru și să citiți cu atenție instrucțiunile pentru lumânări.
Semne de supradozaj
În cazul în care doza prescrisă a fost depășită, următoarele reacții adverse ale corpului pot să apară la copil:
pierderea apetitului;
- copilul devine foarte nervos și moody;
- există colici în abdomen;
- greață și vărsături;
- există erupții pe piele sub formă de urticarie sau erupții cutanate;
- piele palida;
- în situații deosebit de dificile, copilul poate dezvolta encefalopatie sau insuficiență renală;
- reacțiile adverse pot determina anemie, leucopenie sau trombocitopenie.
Dacă aveți cel puțin unul dintre semnele de mai sus, trebuie să anulați medicamentul și să vă adresați unui medic acasă. În mod independent, poți să dai un copilLa cărbune activat pentru îndepărtarea semnelor de supradozaj și a unei investiții de stat la copil.
Copii "Cefekon D": instrucțiuni pentru lumânări
Înainte de a introduce o lumânare în anus, mai întâi trebuie să așteptați până când bebelușul golește intestinul. Dacă acest lucru este dificil de făcut, atunci puteți pune o clismă. Înainte de a intra direct în lumânare, ar trebui să vă spălați cu grijă mâinile și fundul copilului, apoi ungeți gaura cu orice cremă pentru copii.
Pentru a evita deteriorarea când intrați în lumânare, ar trebui să fie ținută pentru o perioadă în mână, apoi puneți copilul pe spate, ridicând picioarele copilului, introduceți un supozitor. Imediat după ce a intrat în lumânare, țineți ușor fesele de ceva timp cu mâinile, astfel încât drogul să nu sară sau să scape.
În ceea ce privește doza, este posibil să se pună lumanari nu mai des decât de trei ori pe zi. Intervalul dintre introducerea supozitoarelor nu trebuie să fie să fie mai puțin de patru ore. Doza specifică a ingredientului activ Paracetamol trebuie selectată numai ținând cont de greutatea corporală a copilului și de vârsta acestuia.
Ca medicament pentru înlăturarea căldurii, "Cefekon D" nu poate fi utilizat mai mult de trei zile și pentru a elimina sindroamele durerii ca agent analgezic - nu mai mult de cinci zile. Utilizarea medicamentelor în acest timp poate duce la apariția unui supradozaj în corpul bebelușului.
De asemenea, trebuie remarcat faptul că doza maximă Paracetamolul pe zi nu trebuie să depășească șaizeci de mililitri pe kilogram de greutate corporală a bebelușului.
Lumânări "Cefekon" pentru copii: doza recomandată
Atunci când greutatea corporală a copilului de la 4 la 6 livre și la vârsta de unu la trei luni, doza recomandată pentru o dată - lumânare 1, în care compoziția are nu mai mult de 50 mg de ingredient activ Paracetamol. Puteți introduce nu mai mult de trei ori pe zi.
- La o greutate corporală a bebelușului de la 7 la 10 kg și la vârsta de trei luni până la un an, doza recomandată trebuie să fie - 1 supozitor, care nu trebuie să conțină mai mult de 100 mg de paracetamol. Cu toate acestea, puteți da în loc de 1 lumânare pentru 100 mg două supozitoare de 50 mg. Puteți introduce nu mai mult de trei ori pe zi.
- La greutatea bebelușului de la 11 la 16 kg și la vârsta de unu până la trei ani, norma permisă a medicamentului este una sau două lumanari de 100 mg o dată pe zi (nu mai mult de 200 mg la un moment dat) pe zi. Permise să intre nu mai mult de trei ori pe zi.
- Copiii în vârstă de trei până la zece ani, a căror greutate corporală ajunge de la 17 până la 30 de kilograme, pot conta pe o doză de maximum 250 mg de medicament pe doză rectală de până la trei ori pe zi.
- Copiii adulți cu vârsta cuprinsă între 10 și 12 ani, cu o greutate de treizeci până la treizeci și cinci de kilograme, pot utiliza două supozitoare simultan de 250 mg (dar nu mai mult de 500 mg câte o dată) de trei ori pe zi.
Nu este posibilă niciodată divizarea sau ruperea unei lumanari în două intrări, deoarece în acest caz Paracetamolul se poate distribui neuniform în supozitor. Faptul este că componenta activă amplasată foarte neuniform în fiecare lumânare individuală. De exemplu, dacă spargeți în două părți un supozitor cu un conținut de substanță activă de 100 ml, atunci într-o parte pot exista 40 mg de paracetamol, iar în al doilea - șaizeci de mg de substanță. De aceea, o lumanare trebuie intotdeauna introdusa in intregime.
Principalele avantaje ale medicamentului
Utilizarea paracetamolului sub formă de supozitoare "Cefecon" are o serie de avantaje incontestabile, care sunt următoarele:
forma rectală de administrare a medicamentului permite să se evite complet impactul negativ al componentelor active asupra activității tractului gastro-intestinal și a mucoasei acestuia;
- se exclude încălcarea echilibrului apă-sare în corpul copilului, ceea ce este deosebit de important atunci când copilul are o febră puternică;
- datorită administrării rectale a medicamentului, sarcina pe rinichi și ficatul copilului este semnificativ redusă;
- spre deosebire de comprimate și siropuri, lumânările încep să acționeze în decurs de cincisprezece până la treizeci de minute după utilizarea lor;
- pot fi utilizate de la o vârstă fragedă - de la o lună de viață a copilului;
- are nu numai un efect antipiretic, ci și un efect anestezic, este deosebit de important în momentul în care copilul se învecinează;
- probabilitatea apariției reacțiilor adverse este minimă, deoarece medicamentul este bine tolerat de către copii;
- un cost acceptabil al medicamentului în comparație cu multe alte medicamente;
- este în vânzare liberă, iar pentru achiziționarea sa nu este nevoie de un medic pediatru.
Instrucțiuni speciale
Dacă urmați instrucțiunile și nu creșteți singur doza, riscurile de complicații vor fi reduse la minimum. În orice caz, este mai bine să pre- consultați un medic pediatru cu privire la cursul tratamentului cu acest medicament.
Nu puteți aplica remediul în cazul în care greutatea copil mai mic de cinci lire sterline, deoarece copiii prematuri și copii cu fluctuații în greutate de risc uvalivaetsya reacțiilor adverse.
- Nu dați copilului "Cefekon D" timp de mai mult de cinci zile, deoarece altfel, probabilitatea de a dezvolta otrăvirea toxică a ficatului copilului și o supradoză de paracetamol.
- În cazul în care prima zi în timpul utilizării fondurilor de copil nu se ajunge pe temperatura, ar trebui să fie înlocuit cu un alt medicament, versiune mai eficientă, bazată pe substanța activă Ibuprofen sau Nurofen.
- Nu folosiți „Tsefekon D“, în același timp cu alte medicamente care conțin paracetamol, deoarece aceasta poate duce la supradozaj și poate provoca reacții nedorite din partea corpului.
- Nu injectați supozitorul "Cefekon N" în copil, care este destinat adulților, deoarece este posibil să se calculeze greșit doza permisă.
Cum să iau paracetamol la copii la o temperatură de?
Lumânări paracetamol: cum să tratăm un copil, instrucțiuni
Cum să ajuți copilul atunci când dinții sunt tăiați? Primii dinți sunt fărâmițate
Cum să ajuți copilul cu dinți, dinții sunt tăiați
Cel mai eficient remediu pentru prostatită
Instrucțiuni de utilizare a preparatului glicerol
Antipiretice pentru copii la temperaturi ridicate
Lumanari Efferalgan pentru copii: manual de instrucțiuni
Glytelax pentru nou-născuți: instrucțiuni de utilizare
Paracetamolul din cauza unei dureri de dinți: nu ajută?
Medicamente pentru tratamentul prostatitei la bărbați
Antipiretice pentru adulți cu temperatură ridicată a corpului
Lumânări `viburkol`: instrucțiunea, descrierea, aplicația pentru copii
Instrucțiuni pentru Synger langan pentru utilizare pentru copii
Paracetamol pentru copii în sirop și alte forme: instrucțiuni
Lumânări "viburkol" pentru copii: numire și instruire
Instrucțiunea de aplicare a paracetamolului pediatric
Lumanari Nurofen pentru copii, produse pentru copii
Lumanari pentru bebelusi pentru bebelusi
Paracetamolul în timpul răcelii, al gripei și al febrei înalte
Lumânări pentru adulți wiferon: instrucțiuni de utilizare